Redakční a publikační politika

Recenzní řízení

Časopis je členem Committee on Publication Ethics (COPE). Recenzenti jsou žádáni, aby dodržovali etická doporučení COPE.

Předpokladem zařazení příspěvku do recenzního řízení je skutečnost, že rukopis splňuje formální požadavky uvedené v pokynech pro autory. Recenzní řízení je oboustranně anonymní. Rukopisy jsou posuzovány po stránce obsahové i formální. Všechny zaslané rukopisy jsou předávány dvěma recenzentům nezávislým na redakční radě časopisu, kteří nejsou profesně ani personálně propojeni s autorem/autory. Pokud je spolu/autorem zaslaného článku šéfredaktor, jakýkoli jiný redaktor nebo člen redakční rady, je proces organizován tak, že tato osoba nebude zapojena do hodnocení ani rozhodování. Redakční rada i výkonný redaktor vychází z recenzních posudků, ale výsledek recenzního řízení je rozhodnutím redakční rady. Vyrozumění o výsledku recenzního řízení je autorovi sděleno zpravidla do 2 měsíců od data přijetí rukopisu. Recenzent může doporučit doplnění či přepracování rukopisu. V tomto případě je autor vyzván k doplnění či přepracování textu nejpozději do 3 týdnů od zaslání recenzních posudků. Opravení článku nezaručuje jeho přijetí k publikaci. Autor navíc musí k rukopisu přiložit v samostatném souboru stručný seznam hlavních provedených změn. Redakce si vyhrazuje právo v rukopisu provést drobné formální úpravy.

Etické principy publikování

Časopis Central European Journal of Nursing and Midwifery usiluje o dosažení co nejvyšší kvality publikovaných rukopisů z oblasti ošetřovatelství a porodní asistence prostřednictvím oboustranně anonymního recenzního řízení (peer-review). Pro zajištění takové kvality musí být recenzní řízení a publikování objektivní, pečlivé a poctivé – musí být realizováno na základě etických principů a etického rozhodování autorů, redaktorů, recenzentů a vydavatele. Tento časopis se řídí Recommendations for the Conduct, Reporting, Editing, and Publication of Scholarly Work in Medical Journals formulovanými International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE). Autor/autoři musí dodržovat kritéria autorství od ICMJE.

Kontrola plagiátorství

Časopis je členem mezinárodní registrační agentury CrossRef a využívá nástroje SimilarityCheck na kontrolu plagiátorství. Všechny rukopisy zaslané do redakce a přijaté k publikování jsou kontrolovány antiplagiátorským software iThenticate.

Etické principy výzkumu

Při popisování experimentů na pacientech nebo zvířatech uveďte, zda byly dodržovány postupy vaší místní etické komise a/nebo byly v souladu s Helsinskou deklarací z roku 1964, ve znění revidovaném v roce 2013.

Právo pacienta na soukromí by nemělo být porušeno bez jeho informovaného souhlasu. Identifikační údaje, včetně jmen, iniciál nebo dat nemocnic, by neměly být zveřejňovány v písemnostech, fotografiích bez toho, aniž by pacient (jeho rodič/zástupce) nedal dává písemný informovaný souhlas k zveřejnění. Souhlas pacienta by měl být napsán a archivován v časopise, u autorů nebo u obou v souladu s místní legislativou nebo předpisy. Nepodstatné identifikační údaje je nutno z textu vynechat. Také v případě pochybností o zachování anonymity je třeba získat informovaný souhlas respondenta/probanda/participanta. Autoři by měli dodržovat vysoké standardy s ohledem na publikační etiku výzkumu stanovenou doporučeními ICMJE pro podávání zpráv o pacientech.

Stížnosti, opravy, stažení článku

CEJNM uznává význam post-publikační diskuse o publikovaných dokumentech, které mohou zahrnovat upozornění, výzvy, objasnění nebo opravy. Stížnosti by měly být adresovány šéfredaktorovi časopisu. Stěžovateli bude vždy poskytnuta odpovídající zpětná vazba. Stížnost na vědecký obsah - šéfredaktor bere v úvahu argumenty autorů, recenzent podá zprávu a rozhodne, zda je třeba odmítnout rozhodnutí nebo je vyžadováno jiné nezávislé stanovisko nebo by mělo být zváženo odvolání. Stížnost na procesy - šéfredaktor společně s editory tuto záležitost prošetří. Stížnost na publikační etiku - šéfredaktor se řídí pokyny COPE.

Čestné chyby jsou součástí vědy a publikování a vyžadují zveřejnění oprav, pokud jsou chyby zjištěny. Případy vyžadující vyjádření redakce nebo stažení článku se řídí doporučeními COPE. Případy vyžadující opravy se CEJNM řídí doporučením ICMJE. V případě, že autoři odhalí ve zveřejněném příspěvku chyby, pošlou dopis šéfredaktorovi se žádostí o zveřejnění opravy ve formě corrigenda nebo errata. Stahování článku se obvykle týká natolik závadných článků (vědecké pochybení, podvodné publikování, plagiátorství), že jejich výsledky nejsou spolehlivé a pravdivé. CEJNM může provádět drobné změny v přijatých rukopisech během korektury.

Otevřený přístup (open access)

CEJNM je vydáván v souladu s BOAI (Budapešťská iniciativa otevřeného přístupu) s plně otevřeným přístupem, všechny články jsou zdarma dostupné pro čtení a stahování. Autoři přispívající do CEJNM souhlasí s tím, že zveřejní své články v rámci licence Creative Commons Attribution Non Commercial 4.0 International (CC BY-NC-4.0). Umožňuje ostatním kopírovat, distribuovat, zobrazovat, provádět a upravovat a používat dílo tvůrce pro jakýkoli jiný účel než pro komerční účely, pokud k tomu nejprve nedostanete povolení.

Archivace

CEJNM je distribuován elektronicky vždy po vydání nového čísla. Všechny čísla jsou volně k dispozici v elektronické podobě s plně prohledávatelným obsahem. Proces distribuce zahrnuje přenos všech čísel časopisu do digitálního archivu/repozitáře. CEJNM spolupracuje s PORTICO, přední světovou digitální archivní službou. Archivací v Portico zajistíme, že veškerý obsah CEJNM bude uchován a bude k dispozici budoucím vědcům, odborníkům a studentům na celém světě bez ohledu na to, co se s časopisem stane.